top of page

Kuna hakkab beebi pöörama?

Urmi

Neljandal elukuul algab lapse sihipärane liigutuslik areng. Enamik sünnipäraseid reflekse on taandunud, liigutused on teadlikud ja laps oskab oma liigutusi kontrollida.

Beebi jõuab nüüd olla kõhuliasendis pikemat aega, ta kontrollib oma pead ja ülakeha väga hästi ning jälgib huviga teda ümbritsevat keskkonda. Seepärast tasuks asetada beebi mängumatile nii, et ta saaks jälgida teid ruumis liikumas. Nii saab ta ise ärkvelolekul oma lihaseid treenida. Kui laps suudab oma keha kõhuliasendis hästi kontrollida, saab ta hakata eest ja külgedelt mänguasju haarama, neid suhu panema ja ühest käest teise andma.


Enamik beebisid harjutab hoolega pööramist seljalt kõhule, pöörates ennast esialgu igal võimalikul juhul külgedele ja siis juba ka kõhuli. Siin peaks kindlasti jälgima, et laps harjutaks pööramist mõlemale küljele. Kui märkate, et beebi üritab pöörata või pöörabki ainult üle ühe õla, siis meelitage teda kasutama ka teist kehapoolt. Vajadusel abistage teda pööramisel, et mõlemad kehapooled saaksid sümmeetriliselt areneda.


Viiendal elukuul pöörab enamik beebisid ennast seljalt kõhule, kuid tagasi pööramise oskust neil veel pole, see võtab veidi aega. Selle elukuu tähtis oskus on pivot ehk oskus liikuda kõhuliasendis ümber oma telje. See on oluline oskus kahe kehapoole koostöö arengus. Samuti näitab see oskus, et beebi oskab aru saada eseme asukohast ja suudab oma keha vastavalt sellele suunata. Ta kukutab mänguasja maha, vaatab, liigub järele, tõenäoliselt maitseb ja kukutab siis jälle maha. See on beebi jaoks vahva mäng, millega ta saab ennast ise lõbustada.


Kuuendal elukuul peaks kõik beebid pöörama ennast seljalt kõhule, liikuma ümber oma telje ehk pivoteerima ning kõhuliasendis lükkama ennast sirgetele kätele. Kui beebil on olnud piisavalt kõhuliolemise aega, siis on tema lihaskond valmis järgmiste suurte oskuste omandamiseks ehk roomamiseks ja käputamiseks. Osa beebisid lükkab ennast sirgetele kätele ja hakkab liikuma tagurpidi, teised aga üritavad ennast kahe käega edasi tõmmata või kasutavad ainult ühte kehapoolt.






Pööramist saad kodus harjutada ka koduse võimlemisvideo järgi:



 
 
 

Comments


bottom of page